TOPlist

Úrokové sazby hypotečních úvěrů stále klesají. Zastaví se konečně?

Budoucí hypoteční dlužníci si mnou ruce, finanční analytici se diví. Ačkoliv na začátku roku očekávali spíše stagnaci či mírný růst sazeb, situace na hypotečním trhu je nyní úplně opačná. Menší hypoteční domy stlačily sazby pod neuvěřitelná 2 %.

Kde a kdy se pokles zastaví?

Otázka, kterou si nekladou jen odborníci na finance, ale také zájemci o vlastní nemovitost. Prvé to zajímá především z profesních důvodů. Druhé pak proto, aby si mohli odpovědět na otázku, zda je právě teď vhodný čas uzavřít hypoteční úvěr a na jak dlouho ho případně zafixovat. Ty druhé zklameme. Odpověď totiž není vůbec jednoduchá a právě finanční odborníci na ní již několikrát pohořeli. Ovšem není divu. Na finančních trzích se dějí opravdu nevídané věci, mezi něž patří i rekordně nízké úrokové sazby. Částečně se na tomto faktu jistě podílí činnost centrálních bank, které dlouhodobě snižují základní úrokové sazby. Některé přišly dokonce se zápornou úrokovou sazbou, což je rovněž nevídané. Další vývoj můžeme tedy jen odhadovat. Pravděpodobně už sazby zvlášť hluboko klesat nebudou. Případný další pokles však vzhledem k předchozímu vývoji vyloučit nelze.

Proč si tedy teď vzít hypotéku?

Řekli jsme si sice, že úrokové sazby mohou ještě klesnout, ovšem argumenty pro uzavření hypotéky nenajdeme jen na trzích finančních, ale i na trhu s nemovitostmi. Ceny nemovitostí jsou totiž zatím nízko, ale mají tendenci se zvedat. Zvláště je možné pozorovat tento jev u malých bytů ve velkých městech s nízkou mírou nezaměstnanosti. Pokud máte tedy vyhlédnutou nemovitost, o hodně lepší situaci k její koupi si lze představit jen těžko.

U koho si vzít hypotéku?

Velcí hráči na hypotečním trhu snižují sazby jen pomalu. Jinak je tomu u menších subjektů, které se chtějí stát většími, a proto potřebují přilákat nové klienty. Jejich hypoteční produkty tak začínají na sazbách nižších než 2 %, což je velmi lákavé. Až tak lákavé, že by se jeden nechal zlákat a vůbec se neohlížel na další parametry úvěru. V takovém případě by mohl splakat nad výdělkem, neboť by ho zaskočily vysoké poplatky, které s na první pohled skvělým úvěrem mohou souviset. Důležité je tedy zajímat se o roční procentní sazbu nákladů hypotečního úvěru. Banky sice nemají povinnost uvádět toto číslo u hypotečních úvěrů, mnohé to však činí dobrovolně. U těch, které to nedělají, se vyplatí ostražitost. Výběr té správné hypotéky vám totiž může na splácení ušetřit desetitisíce.