TOPlist

Co si představit pod pojmem americká hypotéka?

Někdo by možná řekl, že jde o fenomén dneška. Na první pohled to totiž vypadá, že se s americkými hypotékami roztrhl pytel. Nenechte se mýlit. Americká hypotéka není nic zvlášť nového, ani převratného, což potvrdí i následující řádky.

Americká hypotéka v kostce

Stručně lze říct, že americké hypotéky jsou klasické neúčelové úvěry zajištěné zástavním právem k nemovitosti dlužníka. Na rozdíl od standardní hypotéky nejsou peníze z americké hypotéky nijak účelově vázány (podívejte se, na jaký účel si lze vzít hypotéku). Americkou hypotéku si tak lze vzít na pořízení nového auta, vybavení domácnosti či dnes bohužel stále častěji na jakousi konsolidaci dluhů. Mezi neúčelovými půjčkami by se tak jistě vžilo označení hypotéka na cokoliv, jakožto alternativa k půjčce na cokoliv.

Nižší úrok vykoupený zástavou nemovitosti

O ceně peněz, tedy úrokové sazbě, výrazným způsobem rozhoduje rizikovost investice. Ta je pro banku výrazně nižší v případě amerických hypoték, než je tomu u jiných typů půjček. Právě proto je schopna klientům nabídnout relativně výhodný úrok. I objem zapůjčitelných prostředků roste až do výše, která odpovídá zhruba LTV 70. Banka tedy může poskytnout klientovi úvěr i na 70% hodnoty jeho nemovitosti. Na druhou stranu musí klienti počítat se zástavou nemovitosti, která může v případě nesplácení hypotéky velmi snadno vyústit v to, že o dům či byt přijdou. Právě úkony kolem nemovitosti prodražují i sjednávání americké hypotéky. Nutný je totiž nejen zápis do katastru nemovitostí, ale také ocenění nemovitosti znalcem. Při uzavírání americké hypotéky je tedy dobré vážit obojí, nejen klady, ale i zápory.