TOPlist

Jak probíhá refinancování hypotéky a kdy se do něj pustit?

V posledních několika letech se stále častěji mluví o tzv. refinancování hypotečních úvěru, zkráceně o refinancování hypotéky. Že o tomto procesu víte jen málo a přitom vlastní hypotéku splácíte? Bez váhání se ponořte do následujících řádků.

Proces refinancování hypotéky

Předně je třeba říct si, že refinancování stávajícího hypotéčního úvěru je proces poměrně náročný. V řadě případů také nákladný. O tom se však více rozepíšeme níže, kde si probereme, kdy se vyplatí hypotéku refinancovat. Zpět však k procesu refinancování. Ten si lze představit asi následovně. Na začátku je hypotéka, kterou splácíte bance. Zalíbí se vám nabídka refinancování u jiné banky. Uzavřete s ní tedy smlouvu o refinancování. Nová banka za vás splatí stávající hypotéku a vy jí tu novou začnete splácet. Vedle hypotéky na novou banku přejde i zástavní právo k vaší nemovitosti. Takto sepsáno vše vypadá velmi snadně a rychle. Opak je však pravdou. Vyřizování nové hypotéky, ověřování vaší bonity či změny v katastru, to vše stojí nemálo času a úsilí.

Refinancovat či nerefinancovat? To je to, oč tu běží.

Bez nadsázky, otázka refinancování je skutečně jakousi hamletovskou otázkou, při které je nutné vážit obě strany mince. Úspěšné refinancování totiž dokáže ušetřit nemalé prostředky z rodinného rozpočtu. Naopak nevhodně zvolené refinancování hypotéky může splácení dokonce prodražit a ještě je s ním spousta zařizování. Důležité je tedy propočítávat nejen úsporu v podobě nižší úrokové sazby, ale také budoucí náklady. Nejsou náhodou u nové banky vyšší poplatky za vedení úvěru? Na kolik vyjde sjednání úvěru? Neposouvá poplatek za změnu v katastru refinancování do červených čísel? To všechno jsou otázky, se kterými je třeba se vypořádat.

Konec fixace, refinancování čas

Na závěr poslední, ovšem snad nejdůležitější poznámka. Ne každý okamžik splácení hypotéky je vhodným okamžikem pro její refinancování. Na refinancování hypotečního úvěru je třeba zapomenout v případě, že konec fixace hypotéky je zatím v nedohlednu. V takovém případě totiž klient zpravidla zaplatí vysoký poplatek za předčasné splacení. Výše tohoto poplatku pak prakticky vždy převýší bonusy nové hypotéky. Blíží-li se však konec fixace, je možné si na refinancování pomýšlet. Celý proces je však třeba řešit s dostatečným předstihem, jinak hrozí, že se refinancování nepodaří včas sjednat. Odborníci v tomto směru doporučují minimálně jeden měsíc.