TOPlist

Australská hypotéka – vše, co jste o ní chtěli vědět

Pokud se chystáte uzavřít smlouvu o hypotečním úvěru, měli byste vážit všechny možné varianty. Jednou z nich je také takzvaná australská hypotéka. Následující článek představí základní parametry tohoto finančního produktu.

Jak získala australská hypotéka svůj název?

Než se pustíme do podrobnějšího představování tohoto typu finančních produktů, řekněme si nejprve něco o jeho názvu. Ten je totiž trochu matoucí. Jistě se není možné divit, že většina z nás by hledala kořeny tohoto typu hypotéky na kontinentě protinožců. Realita je ovšem jiná. Svůj název u nás získaly australské hypoteční úvěry díky Hypoteční bance, která tak pojmenovala nový produkt ve své nabídce. Podle Hypoteční banky jde totiž o hypotéku vzhůru nohama, čímž se nám vyjasňuje vazba na australské protinožce. Nyní už se však pojďme věnovat samotným parametrům australských hypoték.

Obecně o australské hypotéce

Nebudeme dlouho napínat. Pro australské hypotéky je charakteristický poněkud zvláštní způsob výpočtu úrokové sazby. Zjednodušeně lze říci, že u australské hypotéky platí, že čím více si půjčíte, tím nižší dostanete úrokovou sazbu. Jde o takzvaný degresivní výpočet úrokové sazby. Klient je tak bonusem na úrokové sazbě motivován, aby si půjčil více. Jinak se australské hypotéky nijak neliší od těch klasických.

Úskalí australských hypotečních úvěrů

Tento bonus či chcete-li sleva však může být celkem draze vykoupen. Jak známo, o tom, kolik za hypotéku ve finále zaplatíte, rozhoduje několik faktorů. V tomto případě jsou důležité dva, a to úroková sazba a jistina, tedy částka, kterou si půjčíte. Využijete-li výhod australské hypotéky, a tak si půjčíte o něco více, než jste původně plánovali, dostanete sice výhodnější úrokovou sazbu. Na druhou stranu se však zvýší jistina, která rovněž velmi zásadně ovlivňuje výslednou výši úroku. Navíc nezapomínejte, že pokud si půjčíte vyšší částku, budou vás také čekat vyšší splátky. Nezapomínejte tedy, že i australskou hypotéku je nutné řádně splácet. Drobné snížení úrokové sazby, vás tak za nevhodné konstelace může vyjít pěkně draho.