TOPlist

Víte, jak probíhá tzv. prescoring?

Setkal se s ním prakticky každý, kdo žádal o nějaký úvěr. Asi nejdůkladnější je pak prescoring v případě hypotečních úvěrů. Co od něj čekat a čemu se nevyhneme? To prozradí následující řádky.

Půjčit či nepůjčit? A když, tak za kolik?

Cílem prescoringu, tedy jakéhosi předběžného zhodnocení klienta, je zjistit, jakou konkrétní výši úrokové sazby může banka tomuto konkrétnímu klientovi nabídnout či zda mu vůbec může úvěr poskytnout. Ne každý totiž se svým záměrem půjčit si v konkrétní finanční instituci uspěje. A ne každý také dosáhne na inzerovanou úrokovou sazbu. Na tu zpravidla dosáhne jen malá část klientů a u některých bank se nabídnutá úroková sazba od té inzerované velmi liší. Od bank, které takto lákají klienty, raději ruce pryč.

Banka si vás pořádně proklepne

A co všechno o vás tedy banka tedy bude banka zjišťovat? Tak předně se jí musíte pochlubit s vaším záměrem, tedy kolik si chcete půjčit a v případě hypotéky i na co si chcete půjčit. Účel hypotéky a její výše jsou pro posouzení velmi důležité. Dále budou banku zajímat vaše příjmy a výdaje. Ty zpravidla není potřeba potvrzovat, ale najdou se i banky, které budou chtít potvrzení o příjmech ještě před začátkem prescoringu. Velmi důležité je pak nahlížení do registrů dlužníků. Z toho důvodu je většinou nutné navštívit pobočku banky s dokladem totožnosti, podle kterého pracovníci banky projedou vaše záznamy v registrech. Nutno poznamenat, že záznam v registru neznamená automaticky negativní výsledek prescoringu. Záleží na jeho povaze a možnosti ovlivnit vaši schopnost hypotéku splácet. V neposlední řadě vás pak čeká i vyplňování dalších informací o vaší osobě.

Prescoring v praxi

Takto nestíněný průběh prescoringu se však může lišit od toho, se kterým se setkáte v praxi na pobočce banky. Každá banka má totiž jiné postupy prescoringu při posuzování žadatele o hypotéku. V hrubých obrysech by se však měly tyto postupy blížit výše uvedenému.

Délka prescoringu

Často se dotazy ohledně prescoringu týkají jeho délky. Rozhodně nečekejte, že si vás banka prověří na počkání. Zpravidla počítejte s dobou delší než jeden týden. I pro banku je uzavření hypotéky velkým krokem, který musí stejně jako vy dobře zvážit. Stejně jako bude banka vážit, zda vám půjčit, měli byste i vy předtím dobře zvážit, zda si vůbec půjčit. Hypotéka je totiž většinou mnohamilionový závazek, který budete splácet dalších 20 i 30 let. Na to při uzavírání hypotečního úvěru nezapomínejte.