TOPlist

Proč sáhnout po fixaci hypotéky? A proč nikoliv?

Slovní spojení fixace úrokové odchylky hypotéky zní jako zaklínadlo. Komu se však vyplatí a komu ne? Na jak dlouho má smysl fixovat úrokové sazby? To vše stihneme probrat v následujícím článku.

Až si budete s bankou sjednávat délku fixace, měli byste být vyzbrojeni minimálně základním povědomím o tom, podle čeho byste se měli rozhodovat. Špatně zvolené fixační období by vás totiž mohlo přijít velmi draho.

Proč hypotéku zafixovat?

Pokud jste si rozpočítali váš rozpočet tak, že v něm nezbývá mnoho volného místa, mohla by vám hypotéka bez fixace, tedy takzvaná hypotéka s variabilní úrokovou sazbou, pěkně zamíchat s financemi. Pouze u hypoték s fixací totiž banka po dobu trvání fixace garantuje stabilní úrokové sazby, a tím pádem i stabilní měsíční splátky. Jistě nebude od věci připomenout, že výše hypotéky by vás rozhodně neměla dostat do situace, kdy budete mít vážněji napnutý rozpočet. V opačném případě stojí za to zvážit, zda se nepoohlédnout po levnější nemovitosti.

Proč raději nechat úrokové sazby volně plout?

Zafixovaná hypotéka ovšem vedle výhody stability přináší několik nevýhod. Především úroková sazba nezareaguje na pokles úrokových sazeb a nezlevní vám tedy splácení. Stejně tak je sjednávaná výše úrokové sazby zpravidla vyšší než momentální tržní sazby. U hypotéky s fixací je rovněž sankcemi omezena vaše možnost předčasného splacení, mimořádné splátky i refinancování. Všechny tyto kroky je nutno činit v okamžiku skončení doby fixace.

Jakou zvolit délku fixace?

Kdo si zafixoval hypotéku v „předkrizových“ letech na 10 a více let, dnes si pravděpodobně tluče den co den hlavou o stůl. Ač se třeba v roce 2005 mohlo zdát, že úrokové sazby jsou na minimu, opak se ukázal pravdou. I v dnešní situaci, kdy se zdá, že by úrokové sazby hypoték už neměly výrazněji klesnout (prakticky už nemají kam) bychom se tedy měli mít na pozoru a volit raději racionálně dlouhá fixační období. Z nejhojněji sjednávaných 3 a 5 let se za současné situace jeví jako lepší druhá varianta.