TOPlist

Hypotéka rozumně

Ve srovnání s půjčkami na dovolenou nebo třeba na vánoční dárky se zdá být hypoteční úvěr rozumným zadlužením. Zda tomu tak je či ne a za jakých podmínek prozradí následující článek.

Vlastní bydlení

Bydlení ve vlastním bytě či domě představuje bezesporu nespočet výhod. To nám jistě potvrdí každý, kdo bydlí v bytě nájemním. Život v pronajatém bytě totiž není nic moc. Platit každý měsíc vysoké nájemné za něco, co nikdy nemusí být vaše, není zrovna příjemnou záležitostí. Stejně tak jako komplikovanost rekonstrukcí či oprav. Pustíte-li se totiž do vylepšování bytu sami, zhodnocujete tak cizí majetek. A přemlouvání vlastníka nemovitosti, aby rekonstrukci provedl, je velmi často dosti problémové. Naopak vlastní nemovitost patří po splacení závazku jen vám a můžete s ní nakládat, jak se vám zachce. Nemovitost můžete pronajímat, v případě potřeby ji můžete prodat anebo třeba zanechat potomkům.

Výše hypotečního úvěru

Při braní hypotéky je velice důležité dobře zhodnotit nejen vaši současnou finanční situaci, ale také to, jak to vidíte do budoucna. Od toho se pak totiž odvíjí výběr nemovitosti a samozřejmě výše hypotečního úvěru. Rozhodující jsou pak měsíční splátky a jejich výše. Mnoho lidí si bere hypotéky, které jen stěží splácí, což je často velmi stresující. Proto dobře zvažte, jakou nemovitost si chcete pořídit, kolik financí na to bude třeba, a případně slevte ze svých nároků. Vyplatí se to. Nezapomínejte také na úspory, s kterými je život také o něco snazší, a na které budete moct zapomenout, budete-li platit zbytečně moc.

Důležitý faktor – čas

„Je právě teď správná doba na čerpání hypotéky?“ „Chci vlastní bydlení mermomocí hned nebo to ještě zvážím?“ Takovéto a další podobné otázky si jistě klade každý, kdo stojí před rozhodnutím, zda si hypoteční úvěr vzít nebo ne. Pro mladé lidi, jejichž cíle a potřeby se mění, je hypotéka přímo nesmyslným řešením. Nemáte-li zatím ve svém životě jasno, volte raději bydlení v nájmu. Nebude vás tak nic svazovat. Hypotéka je tak spíše vhodná zejména pro ty, kteří mají svou životní cestu již jasně vytyčenou.