TOPlist

I hypotéky mají své RPSN

Proč se ptát na RPSN hypotéky? Co se za touto zkratkou skrývá? Existuje zákonná povinnost poskytovatelů hypotečních úvěrů uvádět RPSN? Odpovědi naleznete v následujících řádcích.

Co znamená RPSN a počítá se u hypotéky?

Spousta poskytovatelů na první pohled výhodných půjček uvádí s oblibou jejich velmi zajímavý úrok. Titěrným písmem dole na stránce pak uvádějí výši roční procentní sazby nákladů. Nenechte se zmást. Úroková sazba není u řady těchto poskytovatelů tím nejdůležitějším údajem. Tito poskytovatelé totiž náklady na úvěr schovávají za nepřiměřeně vysoké poplatky. Tento jev se týká hlavně neúčelových půjček. Právě proto existuje zákonná povinnost poskytovatelů spotřebitelských úvěrů tento údaj uvádět. Hypotéky sice nejsou spotřebitelskými úvěry ani výší úroků ani účelem, nicméně i zde je role RPSN klíčová. Řada poplatků totiž i v tomto případě umí hypotéku pěkně prodražit. Sice nejde o roční procentní sazby ve výši desítek či dokonce stovek procent, ale v případě několikamilionové hypotéky může i pár desetin procenta znamenat významný rozdíl.

U hypotéky jsem nenašel RPSN. Neporušil poskytovat zákon?

Tato část článku byla dotčena schválením nového zákona o spotřebitelském úvěru. Nově mají tak poskytovatelé hypoték povinnost uvádět roční procentní sazbu nákladů.

Povinnost uvádět RPSN bychom mohli najít v zákoně o spotřebitelském úvěru. Ten se však na hypoteční úvěry nevztahuje. O tomto typu úvěru bychom se něco málo dočetli v zákoně o dluhopisech. Z tohoto zákona však informační povinnost poskytovatelů hypoték ve vztahu k RPSN nevyplývá. Poskytovatelé tedy v tomto případě zákon neporušují. Druhá věc je však odpovědný přístup finančních institucí a také důvěra ve vlastní produkty. Dobří poskytovatelé hypoték se tak nebojí RPSN svým zákazníkům sdělovat, a proto ho lze u spousty hypotečních úvěrů velmi snadno dohledat a udělat si tak perfektní přehled o tom, kolik nás bude bydlení ve vlastním vlastně stát.