TOPlist

Hypoteční úvěr a jeho alternativy

Hypoteční úvěr nemusí být jediným prostředkem k financování bydlení. Využít totiž můžete i dalších alternativ, které jsou na trhu bankovních produktů k dostání.

Úvěr ze stavebního spoření

Jedná se o úvěr, který banka nebo stavební spořitelna, poskytuje primárně klientům, kteří již určité finanční prostředky mají. Běžně se jedná o alespoň 40% z požadované částky. K tomu, abyste mohli úvěr ze stavebního spoření čerpat, však nestačí vlastnit určitý obnos peněz, musíte totiž splňovat i další podmínky. První z nich je nutnost spořit minimálně 2 roky a další je tzv. hodnotící číslo. To je číslo, jehož pomocí bankovní instituce zjišťují spolehlivost klienta.

Účelová půjčka na bydlení

Tato půjčka na bydlení je další možností jak financovat potřeby bydlení. Zde je nutné doložit účel úvěru a jeho následné potvrzení. U účelové půjčky na bydlení je třeba počítat také s vyšším úrokem a tedy zpravidla i s vyšší RPSN, a proto je výhodnější využít ji spíše pro menší investice, jako je vybavení domácnosti či drobné rekonstrukce. Při vyšších úvěrech je pak třeba počítat s opět vysokým úrokem, ovšem také s povinností ručit.