TOPlist

Volíme správnou výši hypotéky

Uzavřete-li hypotéku ve výši, která neodpovídá vašim možnostem, pravděpodobně se brzy dostanete do situace, kdy nebudete schopni splácet. Jak takové situaci předejít? Sundat si růžové brýle a racionálně zhodnotit vaše možnosti pro splácení hypotečního úvěru.

Výši hypotéky a tedy i nemovitost přizpůsobte vašim možnostem…

Opačný přístup by totiž vlastně ani nebyl možný. Příjem sice můžete do jisté míry ovlivnit, ale počítat s tím, že dostanete přidáno, zkrátka dost dobře nejde. Před koupí či výstavbou nemovitost a sjednáním hypotéky si tedy nejprve podrobně prověřte vaše možnosti splácení. Nezapomínejte však, že by vám po odečtení všech nezbytných výdajů, včetně splátky hypotečního úvěru, mělo něco zůstat. Život bývá nevyzpytatelný a peníze ukládané bokem se mohou hodit. Můžete jimi nejen ve finále doplatit zbytek vašeho hypotečního závazku, ale také se jimi pojistíte pro případ, že by vás přepadly nečekané výdaje či byste znenadání přišli o příjem. Takové situace totiž může v horizontu 20 či 30 let, což jsou obvyklé doby splatnosti hypotékyvyloučit jen málokdo.

Malá nemovitost je lepší než žádná nemovitost

Je daleko lepší vybrat si byt či domeček, který je sice skromnější, zato snáz splatitelný, než velká vila, kterou splatíte jen s velkým vypětím sil. Velká nemovitost s sebou totiž většinou nese i větší náklady na údržbu. Výše hypotéky, která se blíží hranici vašich možností, však také prodražuje samotný hypoteční úvěr. Taková hypotéka je totiž pro banku relativně riziková, což se většinou projeví na vyšší sazbě úrokové sazby hypotéky. Nepřiměřená výše hypotečního úvěru však přináší rizika hlavně pro vás. Nebudete-li hypotéky řádně splácet, hrozí reálné riziko, že banka využije svého zástavního práva k vaší nemovitosti. Váš vysněný dům tak bez dalšího ve veřejné dražbě prodá, z prodejní ceny uspokojí svoji pohledávku a vám vrátí zbytek. Nelze si však dělat iluze, že by se nemovitost v dražbě prodala zvlášť výhodně. V takové situaci tedy můžete přijít o spoustu peněz, a navíc se tak dostanete na vaší cestě za vlastním bydlením na úplný začátek. Přitom k minimalizování rizika stačí celkem málo. Nepřecenit své možnosti, počítat s nejhorším a raději se řídit příslovím, že lepší je vrabec v hrsti než holub na střeše.