TOPlist

Když si bereme nebankovní hypotéku

Ne všichni dosáhnou na hypotéku v bance. Těm ostatní zbývá buď platit nájem, anebo sáhnout po nebankovní hypotéce. Uvažujete-li o druhé možnosti, čtěte následující článek.

Nebankovní trh má řadu úskalí, se kterými je nutné počítat. Není totiž tolik regulovaný a kontrolovaný jako trh bankovní. Vyplatí se proto opatrnost a důkladné prověřování poskytovatele té či oné nebankovní hypotéky.

Výhody nebankovních hypoték

Pro nebankovní hypotéky je typické, že na ně dosáhnou i lidé, kteří neuspějí v bance. Nároky nebankovek totiž bývají nižší než v případě bank. V nebankovních společností bývá rovněž jednodušší proces prescoringu i následné schvalování hypotéky. Někomu může rovněž vyhovovat méně formální vystupování nebankovních institucí. Výrazně rozšířenější jsou v nebankovních společnostech také hypotéky na cokoliv, tedy takzvané americké hypotéky.

Nevýhody nebankovních hypoték

Nižší požadavky na bonitu klientů se však negativně promítají do nabízených úrokových sazeb. Ty bývá u nebankovních hypoték zpravidla vyšší. S tím je prostě nutné počítat. Nebankovní společnosti si totiž díky vyšším úrokovým sazbám kompenzují riziko, které jim vyplývá z faktu, že půjčují rizikovějším klientům, kterým banky nepůjčí.

Na co si dá skutečně pozor!

Slabší dohled nad nebankovním trhem však vede k tomu, že se na něm vyskytují tzv. úvěroví predátoři, kteří doslova požírají své klienty. Typický je nezájem o klientovu schopnost hypotéku splácet. Nezajímají je registry dlužníků, příjmy klientů a zkrátka nic, co by napovědělo, zda klient bude hypotéku splácet řádně či nikoliv. O řádné splácení jim totiž nejde. Naopak čekají na opoždění plateb, kdy začnou sázet tučné smluvní pokuty, které se poté neštítí vymáhat i ne zrovna pěknými praktikami. Nutné je tedy pečlivě číst smlouvy, přičemž sankčním ujednáním je nutné věnovat zvlášť velkou pozornost. Narazíte-li pak na takovéhoto predátora, velkým obloukem se mu vyhněte.

Všechny nebankovní společnosti však nejsou takové, a tak se mezi nimi dají najít i solidní společnosti, které poskytují nebankovní hypotéky za férových podmínek. Jim dejte rozhodně přednost, ale i v tomto případě počítejte s vyšším úrokem než v bance.