TOPlist

Prodej nemovitosti s hypotékou – nejčastější omyly a krátký návod, jak vše vyřídit v bance a na úřadech.

(Komerční sdělení) Chcete prodat byt či dům, ale hypotéku jste ještě nesplatili? To vůbec nevadí. Stačí si jen prostudovat správný postup nebo svěřit obchod do rukou realitní kanceláře, která má s prodejem bohaté zkušenosti.

Banka musí být pro

Při prodeji nemovitosti včetně hypotečního úvěru, kdy dochází k převzetí stávající hypotéky kupujícím, musí s postupem souhlasit všechny tři strany − prodávající, kupující i banka. Pro banku je důležitá především bonita kupujícího a jeho souhlas s tím, že převezme stávající hypotéku za dříve smluvených podmínek (tedy s danou délkou fixace, úrokovou sazbou a dobou splatnosti). Kupce tak sice čeká stejný postup prověřování jeho platební způsobilosti jako v případě nového uchazeče, ale není povinen zaplatit žádný poplatek (za vyřízení hypotéky a odhad hodnoty nemovitosti).

Při stanovení kupní ceny se odečte aktuální výše hypotéky a zbývající část ceny se následně uloží, nejlépe u notáře či banky. Peníze budou uvolněny až po proběhnutí zápisu do katastru nemovitostí.

Rozšířené nepravdy a omyly ohledně prodeje

Nemovitosti zatížené hypotékou jsou komplikované, jejich řešení složité a úvěr pro kupujícího finančně nevýhodný − to jsou nejrozšířenější mylné představy, které mizí z povědomí lidí jen pomalu a neochotně. Prodat byt či dům, u kterého ještě nebyl uhrazen celý hypoteční úvěr, ale nemusí být takový problém, jak by se mohlo zdát. A splácení může být pro nové majitele dokonce ještě výhodnější, než kdyby si zřizovali půjčku novou, přijde na to, za jakých podmínek byla smlouva uzavřena a s jakou úrokovou sazbou.

Jednoduchý návod, jak na to

  • Dohodněte se s kupujícím, že převezme nemovitost i s hypotékou.
  • Kontaktujte banku, která si prověří bonitu kupujícího a udělí souhlas s převzetím hypotečního úvěru.
  • Pak by měl kupující složit rozdíl mezi dohodnutou prodejní cenou a  nesplacenou částkou hypotéky do notářské zástavy.
  • Následně je potřeba udělat přepis v katastru nemovitostí.
  • Nakonec budou peníze uvolněny na účet prodávajícího.

Chcete prodat rychle a bezstarostně?

Pokud byste se studiu zákonitostí prodeje nejraději vyhnuli, svěřte svoji nemovitost s hypotékou realitní kanceláři Pubec. Odborníci za vás vše ochotně vyřídí a vy budete mít jistotu, že vše proběhne tak, jak má.

Toto je komerční sdělení. Provozovatel neovlivňuje jeho obsah ani není jeho autorem.