TOPlist

Prodej nemovitosti s hypotékou – nejčastější omyly a krátký návod, jak vše vyřídit v bance a na úřadech.

(Komerční sdělení) Chcete prodat byt či dům, ale hypotéku jste ještě nesplatili? To vůbec nevadí. Stačí si jen prostudovat správný postup nebo svěřit obchod do rukou realitní kanceláře, která má s prodejem bohaté zkušenosti.

Banka musí být pro

Při prodeji nemovitosti včetně hypotečního úvěru, kdy dochází k převzetí stávající hypotéky kupujícím, musí s postupem souhlasit všechny tři strany − prodávající, kupující i banka. Pro banku je důležitá především bonita kupujícího a jeho souhlas s tím, že převezme stávající hypotéku za dříve smluvených podmínek (tedy s danou délkou fixace, úrokovou sazbou a dobou splatnosti). Kupce tak sice čeká stejný postup prověřování jeho platební způsobilosti jako v případě nového uchazeče, ale není povinen zaplatit žádný poplatek (za vyřízení hypotéky a odhad hodnoty nemovitosti).

Při stanovení kupní ceny se odečte aktuální výše hypotéky a zbývající část ceny se následně uloží, nejlépe u notáře či banky. Peníze budou uvolněny až po proběhnutí zápisu do katastru nemovitostí.

Rozšířené nepravdy a omyly ohledně prodeje

Nemovitosti zatížené hypotékou jsou komplikované, jejich řešení složité a úvěr pro kupujícího finančně nevýhodný − to jsou nejrozšířenější mylné představy, které mizí z povědomí lidí jen pomalu a neochotně. Prodat byt či dům, u kterého ještě nebyl uhrazen celý hypoteční úvěr, ale nemusí být takový problém, jak by se mohlo zdát. A splácení může být pro nové majitele dokonce ještě výhodnější, než kdyby si zřizovali půjčku novou, přijde na to, za jakých podmínek byla smlouva uzavřena a s jakou úrokovou sazbou.

Jednoduchý návod, jak na to

  • Dohodněte se s kupujícím, že převezme nemovitost i s hypotékou.
  • Kontaktujte banku, která si prověří bonitu kupujícího a udělí souhlas s převzetím hypotečního úvěru.
  • Pak by měl kupující složit rozdíl mezi dohodnutou prodejní cenou a  nesplacenou částkou hypotéky do notářské zástavy.
  • Následně je potřeba udělat přepis v katastru nemovitostí.
  • Nakonec budou peníze uvolněny na účet prodávajícího.

Chcete prodat rychle a bezstarostně?

Pokud byste se studiu zákonitostí prodeje nejraději vyhnuli, svěřte svoji nemovitost s hypotékou realitní kanceláři Pubec. Odborníci za vás vše ochotně vyřídí a vy budete mít jistotu, že vše proběhne tak, jak má.

Toto je komerční sdělení. Provozovatel neovlivňuje jeho obsah ani není jeho autorem.

email

Ani po přečtení článku nejste moudří? Nechte si hypotéku doporučit specialisty - klikněte ZDE

Dozvěděli jste se zajímavé informace? Podělte se o ně s přáteli na sociálních sítích.