TOPlist

Loan to value (LTV) – o co se vlastně jedná?

Jestliže vám význam termínu Loan to value, který je nejčastěji zkracován do podoby LTV, zůstal mezitím utajen, velmi pozorně čtěte následující řádky. Mohly by vám totiž ušetřit spoustu peněz.

Proč je výše LTV důležitá?

Anglický termín loan to value (LTV) v praxi vyjadřuje poměr mezi výší hypotéky a skutečnou hodnotou nemovitosti. Pokud si tedy půjčíte tři čtvrtě milionu na rekonstrukci domu v hodnotě 1 milion korun, budete žádat o hypotéku s LTV 75. Číslo za zkratkou je tak vlastně procentním vyjádřením uvedeného poměru. A proč je tedy LTV tak důležité? Jednoduše proto, protože mnoho napoví o rizikovosti konkrétního hypotečního úvěru. U hypotéky s vyšším LTV je tak nutno počítat s vyšším úrokem, kterým si banka ono riziko kompenzuje.

Jak LTV hypotéky snížit?

Návod je v tomto směru celkem prostý. Je nutné si ještě před uzavřením hypotéky spořit. To se však možná lehko řekne, ale hůře dělá. Pokud se však chystáte vzít si hypotéku, měli byste být schopní alespoň něco málo uspořit. V opačném případě se vám navýší LTV a s tím související úroková sazba hypotéky a v neposlední řadě také roční procentní sazba nákladu. Daleko snáz se tak v rámci napnutého rozpočtu můžete dostat do situace, kdy nebude po čase schopni splácet.

V USA si stoprocentní hypotéku je tak nevezmete

Na rozdíl od našich končin, v řadě zemí je limitní výše LTV regulovaná. Po hypoteční krizi si tak v USA není možné vzít si jen tak stoprocentní hypotéku, kterou tamní úřady vyhodnotily jako moc rizikovou. Limitní výše LTV hypotéky se tak ve Spojených státech zastavila na hodnotě 80 %. Od ní už je většinou nutné, aby byl dlužník a případně i nemovitost pojištěna. Jak jsme si řekli výše, u nás je i dosud celkem běžné vzít si i tzv. stoprocentní hypotéku, která však dlužníka vyjde pěkně draho.