TOPlist

Je výhodnější platit hypotéku na byt nebo nájem?

V dnešním článku si rozebereme jedno poměrně časté dilema. Platit nájemné či si raději pořídit vlastní bydlení i za cenu zadlužení? Podívejme se na hlavní klady a zápory obojího.

Ač by řada z nás raději bydlela v domku, ne pro každého je tato varianta cenově dostupná. Bydlení v bytě je pak dostatečnou a v řadě případů i výhodnější alternativou. Srovnejme však, zda se vyplatí vzít si hypotéku na byt či raději platit nájem.

Nájem X hypoteční úvěr na byt

Pokud bychom měli předně srovnat částky, které měsíčně platíte na nájemném, a částky, které byste případně platili bance za hypotéku na byt, došli bychom k zajímavým výsledkům. Jestliže si nevyberete o poznání větší a luxusnější byt, můžete se velmi snadno dostat na podobné částky. V případě splácení hypotéky je však obývaný byt jen a jen váš. Jen na něm vázne zástavní právo banky. Po splacení hypotéky na byt však disponujete nemovitostí, kterou můžete dále obývat, pronajmout či prodat. To se vám v případě placení nájemného nikdy nepodaří.

Neplatím, přijdu o střechu nad hlavou

Život je mnohdy nevyzpytatelný a velmi snadno se vám může stát, že přijdete o práci. Rodinný rozpočet pak může být výrazně napnutější než předtím. Někdy dokonce tak, že nebude schopni splácet hypotéku či platit nájemné. Výsledek je pak v obou případech velmi podobný. Pronájemce vás po čase vystěhuje. Banka využije své zástavní právo a byt prodá ve veřejné dražbě. Pokud jste však platili hypotéku po delší čas, pravděpodobně po prodeji nemovitosti ve veřejné dražbě něco málo zbude nad rámec vašeho dluhu. Alespoň o tyto peníze tedy nepřijdete.

Nájem – flexibilní a bez starostí

Bydlení v nájmu má však rovněž řadu výhod. Tak předně nemusíte řešit finance týkající se oprav bytu, ty jdou na vrub pronajímateli. Stejně tak jste oproti bydlení v bytě na hypotéku výrazně svobodnější. Změnili se vám priority? Můžete se velmi snadno a s minimálními náklady přestěhovat. To ocení zvláště mladí, kteří ještě nehledají místo, kde se trvale usadí.

Vlastní byt je vlastní byt

Naopak bydlení ve vlastním bytě je vhodné pro ty, kteří už mají o své budoucnosti celkem jasno. Pokud máte tedy jasnou představu o své rodině, bydlení a dalších 20 či 30 letech vašeho života, je hypotéka na byt jedním z řešení. Vlastní bydlení s sebou však nese i další náklady související například s údržbou bytu. Každá takto vynaložená koruna jde však do vašeho bydlení, které si můžete přizpůsobit přesně vašim představám.

Jak je vidět, volba mezi nájemným a placením hypotéky na byt není jen otázkou výhod a nevýhod obojího, ale rovněž otázkou vašich priorit. Zatím nevíte, co si pro vás život připraví? Pak sáhněte po nájmu. Anebo máte naopak vybranou nemovitost, kde klidně strávíte zbytek života? Pak sáhněte po hypotéce na byt.