TOPlist

Jak zvolit správnou délku splatnosti hypotečního úvěru?

Hypoteční úvěr můžete splácet 5, ale třeba také 40 let. V prvém případě je otázkou, zda se vyplatí jít cestou hypotéky, v druhém případě je zas otázkou, zda je kupovaná nemovitost vůbec ve vašich finančních možnostech.

Splácet méně a déle či naopak?

Daleko běžněji se však setkáme s hypotékami splácenými od 15 do 30 let. Průměrná délka splácení hypotéky tak v současnosti činí zhruba 24 let. Řada klientů se však rozhoduje, zda bude splácet hypotéku raději o něco déle, přičemž jim po zaplacení splátky zbude dostatek financí, či zda naopak hypotéku splatí co nejdříve, a úvěrového břemene se tak zbaví rychleji i za cenu napnutějších financí. Odborníci se spíše kloní k první možnosti. Život totiž bývá nevyzpytatelný, a odhadovat tak příjmy na řadu let dopředu lze jen těžko. Konzervativnější přístup tak ve výsledku může zachránit střechu nad hlavou. Šikovné je v tomto směru splácet a vedle toho si spořit. V čase konce fixace hypotéky je pak naspořené peníze možné využít k výraznějšímu umoření dluhu.

Dobu splácení lze změnit

Pokud se vám nepodaří dobře odhadnout optimální dobu splácení a s tím související výši měsíční splátky, nezoufejte. U většiny bank ji lze změnit. Tedy buď zkrátit, anebo prodloužit. Při prodloužení splatnosti však doba splácení nesmí překročit 70 let věku, což je podmínkou všech bank i při uzavírání hypotečního úvěru. Naopak při zkrácení doby splácení bude banka zkoumat, zda máte dostatečné příjmy, které vám umožní splácet vyšší částky, podobně jako prověřuje nového žadatele o hypoteční úvěr.

Dlouhé splácení neprodražuje jen placení úroků

Vedle placení úroků vám dlouhé splácení prodraží také poplatek za vedení hypotečního úvěru. Ten vybírá zhruba polovina tuzemských bank, přičemž nejčastěji jeho výše odpovídá 150 Kč/měsíc. To při 30letém splácení dělá úhrnem 54 000 Kč, což je částka poměrně vysoká. Zkrácením doby, po kterou je hypotéka splácena, o jediný rok lze jen na tomto poplatku ušetřit bezmála 2 000 Kč.