TOPlist

Bereme si hypoteční úvěr na dům, aneb výhody a nevýhody bydlení v domě

Pokud bychom se měli rozhodnout, zda bychom raději bydleli v domě, anebo bychom dali přednost bytu, patrně by většina z nás volila první variantu, tedy bydlení v domě. Podívejme se, která úskalí taková volba přináší a jak bydlení ve vlastním domku financovat.

Klady a zápory bydlení v domě

Toužíte-li bydlet v rodinném domě či ve vilce, měli byste racionálně zhodnotit následující klady a zápory. Určitě dříve než si vezmete hypotéku na dům.

Pro bydlení v domě mluví řada argumentů. Dům bývá prostornější, máte v něm více soukromí a hlavně máte k dispozici vlastní zahradu. Lákadla, kterým málokdo odolá. Dále většinou nemusí řešit parkování na přeplněných sídlištních parkovištích či v centru města, máte k dispozici spousty úložných prostor na půdě a ve sklepě a jste takříkajíc pány domu.

Na druhou stranu je třeba vzít v potaz i protiargumenty. Tak předně, s domem je spousta práce. Pokud si na tuto práci v domě a kolem domu někoho nenajmete, což není levná záležitost, budete ji muset udělat sami. V opačném případě se ke vchodovým dveřím bude prodírat džunglí, voda z okapů bude téct všude jen ne tam, kam nemá, a přes špinavá skla oken neuvidí do zahrady. Vedle práce s údržbou domu, počítejte i s vyššími náklady na vytápění, ale hlavně s vyššími náklady na údržbu domu, tedy s náklady na opravy či rekonstrukce. Ty jdou totiž mnohdy do statisíců, jde-li například o opravu střechy. Abyste si nemuseli brát další půjčku na bydlení, kterou by vám navíc nemuseli kvůli hypotéce dát, je nutné si na tyto větší výdaje spořit.

Starší dům či novostavba?

Při hledání ideálního domu budete nejspíš volit mezi koupí staršího domku a koupí novostavby. Srovnatelný starší dům vás povětšinou vyjde levněji než novostavba. To je celkem logické. Ovšem je možné, že v případě staršího domu se dřív o slovo přihlásí různé opravy a rekonstrukce nebo zateplení. Ty vás neminou ani v případě novostavby, avšak lze je očekávat o řadu let později. Budete se na ně tedy moct snáz připravit v podobě peněz, které si i během splácení hypotéky odložíte stranou.

Financování pomocí hypotéky na dům

Tak jako si lze vzít hypotéku na byt, lze si samozřejmě vzít i hypotéku na dům. Situace je v tomto případně obdobná. Situace je trochu komplikovanější, chcete-li si vzít hypotéku na dům, který teprve postavíte. O tom se však podrobněji rozvedeme jinde. Jinak jsou podmínky hypotéky takřka totožné. Díky zajištění úvěru zástavním právem k vaší nemovitosti můžete počítat se sympaticky nízkou úrokovou sazbou, poplatky za vyřízení hypotéky jsou rovněž obdobné a nejinak je tomu i v případě samotného splácení. Pokud je tedy vaším snem bydlení v domě (rodinném domku či vile), je jednou z možných variant financování pomocí hypotéky.